Dobrovolný hasič Pavel Macháček získal Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje

11. 8. 2018

Pavel Macháček šestnáct let velel zásahové jednotce chlumeckých dobrovolných hasičů. Díky jeho obětavé práci bylo zachráněno nepočítaně lidských životů a mnoho movitého i nemovitého majetku během zásahů u dopravních nehod a požárů. Hejtman Jiří Štěpán jej v sobotu ocenil Pamětní medailí hejtmana Královéhradeckého kraje.

„Pavel Macháček na úkor svého osobního i rodinného života pomáhal druhým a nezištně riskoval život i zdraví. Původně měl být oceněn během slavnostního aktu na květnovém Dni kraje, ale nemohl se zúčastnit, tak jsme hledali nový termín, abych mohl alespoň takto symbolicky ocenit jeho práci. Zaslouží si náš maximální obdiv a úctu,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Pavel Macháček se stal dobrovolným hasičem 1. ledna 1967 a velitelem Jednotky požární ochrany II. stupně byl jmenován v roce 1995. V letech 2001–2017 nepřetržitě velel zásahové jednotce JPOII a tuto náročnou činnost vykonával souběžně se svým zaměstnáním.

Chlumecká zásahová jednotka je v Královéhradeckém kraji zcela výjimečná. Jako jediná dobrovolnická organizace v republice má určenou zásahovou zónu i na dvaceti sedmi kilometrech dálnice D 11 v obou směrech. Tímto maximálně pomáhá profesionálním jednotkám požární ochrany v Hradci Králové, Novém Bydžově a Kolíně.

Chlumecká JPOII funguje jako velmi dobře vybavená a připravená záchranářská jednotka a musí vždy od vyhlášení zásahu vyjet z chlumecké hasičské zbrojnice do pěti minut.

Pavel Macháček ve své kariéře absolvoval více než 2500 zásahů, a to nejen na dálnici D 11 i na obávané silnici E 67, ale jemu svěřená jednotka zasahovala na celém území chlumeckého regionu. Protože se Chlumec nad Cidlinou nachází na hranici Královéhradeckého kraje, tak jeho zásahová jednotka vyjíždí i do sousedních krajů Pardubického a Středočeského.

Těsně před hejtmanovým příjezdem musela hasičská jednotka vyjet k dopravní nehodě.

Než se jednotka vrátila z výjezdu, hejtman Jiří Štěpán si spolu s Pavlem Macháčkem (vlevo) a chlumeckým místostarostou Arnoštem Vítkem (vpravo) prohlédl hasičskou zbrojnici.

Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Chlumec nad Cidlinou.