Do Královéhradeckého kraje přijelo v létě nejvíce turistů v historii

8. 11. 2018 Autor: Lukáš Vaníček

Během letošního léta navštívilo kraj nejvíce turistů za dobu jeho existence od roku 2000. Podle údajů Českého statistického úřadu přijelo je to téměř 1,2 milionu. Počet hostů hotelů a penzionů v kraji ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 5,5 procenta na 490 377 hostů. Rekordní by mohla být v hradeckém kraji i celá letošní sezona.

Do Královéhradeckého kraje přijelo v létě nejvíce turistů v historii

Broumovský klášter.

Za prvních devět měsíců letošního roku počet hostů v kraji vzrostl o 8,1 procenta a dosáhl 1,138 milionu lidí. Za celý rok 2017 se v kraji ubytovalo 1,260 milionu hostů.

V kraji se ve třetím čtvrtletí ubytovalo především více tuzemských hostů. Domácích návštěvníků přibylo o 4,3 procenta na 397.619 hostů. Počet turistů ze zahraničí se zvýšil o 11,1 procenta na 92.758 ubytovaných.

Počet přenocování v kraji ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 3,7 procenta na 1,6 milionu nocí. Zahraniční hosté v hradeckém kraji strávili 295.536 nocí, domácí turisté 1,3 milionu nocí. Za prvních devět měsíců letošního roku počet přenocování v kraji vzrostl o 6,9 procenta na celkových 3,7 milionu nocí, přičemž cizinci v kraji strávili 855.137 a domácí turisté 2,9 milionu nocí. V případě zahraničních hostů v kraji jde o nárůst o 7,4 a u domácích o 6,8 procenta.

Rekordní návštěvnost hlásí třeba SkiResort Černá hora - Pec, který provozuje ve východních Krkonoších střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou. "Návštěvnost tří lanovek s letním provozem meziročně stoupla o 11 procent. Od začátku sezony do konce prázdnin jsme na hřebeny Krkonoš v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a Velké Úpě vyvezli okolo 190.000 návštěvníků," řekla ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Stovky návštěvníků denně podle ní měla i nově otevřená Herní krajina Pecka na Portáškách nad Velkou Úpou, která zahájila provoz v červenci.

Značný zájem především polských turistů zaznamenala již tradičně skalní města na Náchodsku. Několikrát za sezonu musela policie kvůli velkému náporu turistů dokonce uzavřít příjezdovou silnici z Polska do skalního města v Adršpachu. Automobily v oblíbeném cíli turistů neměly kde zaparkovat.

Celá ČR zaznamenala v létě růst počtu hostů o 5,7 procenta. V celém Česku se ve třetím čtvrtletí ubytovalo téměř 7,4 milionu hostů. Počet zahraničních hostů se zvýšil o 3,6 procenta a domácích o 7,5 procenta.

Text: ČTK, foto: Jaroslav Kocourek