Cyklistická sezona v pohraničí oficiálně začala

18. 5. 2018 Autor: Michal Friček

Region Orlicko – Třebovsko připravil na 18. a 19. května ve spolupráci se Sdružením obcí Orlicko, městy Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto a Náchod, obcí Bačetín, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 17. ročník mezinárodní cyklistické akce Cyklo Glacensis 2018. Tato akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných regionů, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

CYKLO GLACENSIS se opakovaně koná pod záštitou 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka. „Ze sedla kola člověk krajinu pozná skutečně fyzicky, je to rozdíl, proti jízdě autem a navíc společně prožitá cesta lidi sbližuje. Zdravím všechny účastníky a přeji dobrou formu do kopců i pěkné počasí,“ vzkázal Roman Línek, který každoročně akci finančně podporuje.

Akce se zúčastní 18 týmů startujících v pátek 18. 5. 2018 z deseti českých a osmi polských měst příhraničních regionů. Z českých měst vyjedou týmy z Ústí nad Orlicí, České Třebové, Brandýsa nad Orlicí, Chocně, Žamberka, Králík, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Náchoda a Bačetína. V každém týmu pojede více než deset cyklistů a po různých trasách dojedou do cíle symbolicky v blízkosti česko-polské hranice, cíl je v letošním roce v polském Zielenieci v resortu Absolwent. Každý účastník získá na památku tričko a štítek na kolo s logem Cyklo Glacensis 2018. V letošním roce jsou nově cedulky opatřeny reflexním prvkem pro lepší viditelnost cyklisty v silničním provozu.

Akci od prvního ročníku podporuje také Královéhradecký kraj. „Rozvoj cyklistiky patří mezi priority Královéhradeckého kraje, protože zvyšuje jeho konkurenceschopnost v oblasti cestovního ruchu. Ten se na tvorbě HDP v kraji podílí čtyřmi procenty. Kraj proto podporuje budování dálkových cyklotras,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Cyklistice fandí také první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje. „Královéhradecký kraj financuje provoz cyklobusů částkou okolo tří milionů korun ročně. Tímto způsobem dokážeme krásy Českého ráje, Kladského pomezí, Orlických hor i Krkonoš přiblížit prakticky všem občanům. Já sám nejraději vyrážím do skalních měst Broumovského výběžku,“ prozradil náměstek Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

V cíli v horském středisku Absolwent je očekáváno až 250 cyklistů. Od 19 hodin je polskými partnery připraven kulturní a společenský program. Ubytování a stravování je zajištěno v okolních ubytovacích zařízeních. Každý cyklista se účastní na vlastním kole a na vlastní zodpovědnost. Návrat je individuální v průběhu soboty – neděle. Pořadatel a organizátor Region Orlicko-Třebovsko srdečně zve.

ZDROJ: PhDr. Jana Staňková