Budovu krajské záchranky bude pokrývat nová ekologická střecha

14. 12. 2020

Radní Královéhradeckého kraje schválili podání žádosti o dotaci z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) a přípravu rekonstrukce nevyhovující střechy v objektu krajských záchranářů v Hradci Králové. Nová krytina bude mít prvky takzvané zelené střechy, které budou sloužit pro efektivnější hospodaření s dešťovou vodou a zároveň jako protipovodňová ochrana intravilánu. Náklady na rekonstrukci se odhadují zhruba na 5 milionů korun.

Budovu krajské záchranky bude pokrývat nová ekologická střecha

„Do stávajícího objektu nyní zatéká. Rekonstrukcí zajistíme jednak odpovídající prostředí pro krajské záchranáře a zároveň přispějeme i ke zvýšení kvality životního prostředí, neboť technologie takzvané zelené střechy slouží jako protipovodňová ochrana intravilánu a také jako nástroj pro lepší hospodaření se srážkovou vodou. Zelenou střechu na záchrance je také možné vnímat jako zdravý prvek u zachránců zdraví,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Zdeněk Fink s tím, že s rekonstrukcí se počítá i v případě, že se nepodaří získat finanční prostředky z dotačního programu.

V budově v Hradecké ulici se nachází kanceláře ředitelství včetně výukové místnosti, ordinace lékařů a lékárna.

„V rámci rekonstrukce dojde k výměně střešního pláště, kde se vymění krytina asfaltové šindele na šikmých částech střechy a živičných pásů na rovných částech střechy. Nová střešní krytina bude z poplastovaného plechu. Pod plech přijde pojistná hydroizolace na nově navržené cementotřískové desky kotvené na stávající rámové konstrukce. Druhou střešní krytinu ploché pochůzné střechy nahradíme vegetační střechou se zateplením. Momentálně dokončujeme projektovou dokumentaci a následně vyhlásíme veřejnou zakázku na zhotovitele stavebních prací,“ popsal rozsah rekonstrukce první náměstek hejtmana odpovědný za oblast investic a inovací Pavel Bulíček

S rekonstrukcí by se mělo začít na jaře příštího roku a stavební práce by měly trvat zhruba 4 měsíce. Předpokládané náklady se pohybují okolo pěti milionů korun.

Výhody zelené střechy spočívají v čištění vzduchu v okolí budovy, menším množstvím zvířeného prachu v souvislosti s termikou nad střechami, tepelných izolačních účincích, regulaci vlhkosti, zvukové izolaci, zadržování vody, nebo zajištění životního prostoru pro hmyz.