Královéhradecká Regionova: kraj má svůj vlak pro turisty

5. 9. 2006 Autor: Imrich Dioszegi

Především turistům začaly sloužit dva motorové vlaky, které České dráhy v pondělí 4. září symbolicky předaly Královéhradeckému kraji. Spolu s náměstkem Českých drah pro osobní dopravu Jiřím Kolářem ji na královéhradeckém hlavním nádraží pokřtil hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

Královéhradeckou Regionovou budou moci lidé cestovat především na trati Hradec Králové – Jičín – Turnov. „Tyto vozy mají zvenčí i zevnitř velice přívětivou tvář. Královéhradecký kraj vyzdobil interiéry vozů různými turistickými průvodci či fotografiemi zajímavých míst našeho kraje, za kterými stojí za to vyrazit,“ řekl královéhradecký hejtman.

České dráhy v letošním roce nasadí do provozu dvacítku nových, částečně nízkopodlažních, jednotek Regionova – Královéhradecký kraj je již třetím krajem po Zlínském a Karlovarském kraji, kde sériové jednotky Regionova slouží. Na přelomu roku 2006 a 2007 nasadí České dráhy na území Libereckého kraje do provozu třívozovou verzi jednotek Regionova. Ta bude složena ze dvou motorových vozů a jednoho vloženého s nízkopodlažním nástupem. Zvýší se tak nejen přepravní kapacita, ale i dále zrychlí jízdní vlastnosti vlaku. Cena jedné jednotky Regionova je přibližně 20 milionů korun. Oproti podobným vozidlům zahraniční provenience je tak její cena přibližně třetinová.

Ještě letos chtějí České dráhy nasadit na tratě v Královéhradeckém kraji další modernizovaná vozidla. Již provozované modernizované čtyřnápravové motorové vozy 854 doplní modernizované přívěsné vozy 054 a řídicí vozy 954. Prototyp řídicího vozu 954 byl představen letos v červnu na výstavě kolejových vozidel Czech Raildays; první sériový řídicí vůz pak bude představen na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Královéhradecký kraj bude jedním z prvních v ČR, kde budou tyto řídicí vozy nasazeny do pravidelného provozu. Současně České dráhy nasadí na rychlíkové spoje jedoucí po trase Pardubice – Hradec Králové – Turnov – Liberec moderní motorové vozy řady 843 vyrobené v 90. letech.

Soubory ke stažení

  • 1 (jpg, 24 kB, 5.9.2006)

    Královéhradecká Regionova na prvním nástupišti hlavního nádraží v Hradci Králové.

  • 2 (jpg, 24 kB, 5.9.2006)

    V interiérech vozů Regionovy si mohou cestující prohlédnout fotografie různých zajímavých míst Královéhradeckého kraje.

  • 4 (jpg, 23 kB, 5.9.2006)

    Vlak v Hradci Králové pokřtil královéhradecký hejtman Pavel Bradík spolu s náměstkem ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiřím Kolářem.

  • 3 (jpg, 26 kB, 5.9.2006)