Kopidlno přebuduje bývalé muzeum na kulturní centrum

9. 10. 2009 Autor: ČTK

(ČTK) - Kopidlno na Jičínsku do konce října začne s přestavbou budovy někdejšího muzea na kulturní a vzdělávací centrum. Rekonstrukce objektu bude stát zhruba 23 milionů korun, přes 21 milionů korun získala radnice z evropských fondů. ČTK to řekl starosta Kopidlna Petr Albrecht.

Budova bývalého muzea je kvůli havarijnímu stavu již několik let prázdná. "Do objektu po dokončení přestěhujeme městskou knihovnu, v prvním patře vzniknou dva víceúčelové sály, které budou mít možnost využívat i spolky a další organizace," řekl starosta s tím, že opravy objektu by měly trvat zhruba rok, jejich součástí bude i vybudování dětského hřiště na zahradě za domem. Ačkoliv v budově původně sídlilo muzeum, radnice s obnovením jeho provozu nepočítá. "Na opravu muzea se nepodařilo získat z evropských fondů peníze, větší šance mělo kulturní a vzdělávací centrum," řekl Albrecht. Podle něj někdejší exponáty z kopidlnského muzea, které mají větší hodnotu, skončily prozatím v depozitářích v Jičíně. Zbývající jsou uloženy v Kopidlně. "Věcí se rozhodně nezbavujeme, aby bylo možné muzeum v budoucnosti případně obnovit," řekl Albrecht. Peníze z evropských dotací pomáhají v Královéhradeckém kraji každoročně rekonstruovat nevyužívané budovy mnoha obcím a městům, například Dolní Radechová na Náchodsku letos dokončila opravy bývalé prodejny za zhruba osm milionů korun. V objektu funguje obecní úřad, knihovna a také místnost obecního centra, kterou mohou využívat různé spolky.