Královéhradecký kraj

Úvodní stránkaKraj a volené orgányTiskové centrumAktuality - archiv

K vzácné škodné v kraji se k vydrám a kormoránům přidal i vlk

Poslední aktualizace: 1. 3. 2013

Škody za půldruhého milionu korun způsobila v Královéhradeckém kraji vzácná škodná. Kromě kormoránů a vyder, kteří působí tradičně v regionu největší škody rybářům a nesmí se lovit, se přidal i vlk: předloni na podzim zadávil na Rýchorách ve východních Krkonoších několik ovcí. Vyplývá to z přehledu náhrad, které krajský úřad vyplácí za škody vzniklé vybranými zvláště chráněnými živočichy.

„Výskyt vlka v našem kraji byl naprosto výjimečný. Potvrdit způsob zadávení ovcí právě touto vzácnou šelmou musel specialista. Škoda přesáhla 10 tisíc korun. Kormoráni většinou působí největší škody na rybnících na Chlumecku a Novobydžovsku či na Rychnovsku,“ uvedl krajský radní Jan Tippner.

Od roku 2002 kraj vyplatil rybářstvím za škody způsobenými tímto ptákem přes 6 milionů korun. S vydrami se potýká tradičně rybářství z Litomyšle, které v kraji hospodaří na rybnících podél Orlice a Bělé.

Kormoránů v Královéhradeckém kraji neubývá. Rybáři mohou žádat o výjimky na plašení a odstřel tohoto chráněného druhu rybožravého predátora. Tato opatření jsou však omezená. Kormoráni se do kraje stahují i z některých okolních států, kde jejich plošnou ochranu zrušili a kde se kormoráni smí ve stanovenou dobu lovit.

Autor: Imrich Dioszegi